کتابخانه

کتاب های پیشنهادی من

کتاب وضعیت آخر

دسته بندی: روانشناسی

نویسنده : تامس آ. هریس
مترجم : اسماعیل فصیح
انتشارات: نشرنو
سال انتشار: 1399
تعداد صفحات: 350

خلاصه: کتاب وضعیت آخر را می‌توان یک کتاب مناسب برای یادگیری تحلیل رفتار متقابل دانست. در این کتاب، تقریباً به همه‌ی سرفصل‌های آموزش مقدماتی تحلیل رفتار، اعم از ساختار شخصیت، ویژگی‌های شخصیت والد و بالغ و کودک، تجزیه و تحلیل رفتار متقابل، آلودگی بالغ به والد، آلودگی بالغ به کودک، نوازش و سازماندهی زمان اشاره شده است. هم‌چنین به موضوعات پیشرفته‌تر مانند بازی های اریک برن، ساختار شخصیت در مقاطع مختلف زندگی و تحلیل رفتار در محیط خانواده هم توجه شده و نکات ارزشمندی در این زمینه مطرح شده است.

کتاب چراغ مطالعه

دسته بندی: عمومی

نویسنده: رضا حیدری قاسم آبادی
ناشر: انتشارات دانش کیان
سال انتشار: 1396
تعداد صفحات: 177

خلاصه: مهارت‌های مطالعه نیاز به تمرین دارند و به صرف دانستن آن‌ها تغییری در مطالعه ما به وجود نمی‌آید. ابتدا باید تکنیک‌ها، روش‌ها و فنون مطالعه را دانست و سپس با به کار بستن آنها و تمرین، آن‌ها را به صورت عادت درآورد. تنها در این صورت است که می‌توان به مطالعه لذت‌بخش و مؤثر که شعار چراغ مطالعه است دست یافت. افراد بسیاری هستند که کتاب‌های زیادی می‌خوانند، در کلاس‌های بسیاری شرکت می‌کنند، دائماً در همایش‌ها و سمینارهای مختلف حضور دارند اما تغییری در رفتار و کردار آنان پیدا نمی‌شود. سه عاملی که که سبب می‌شود افراد به چیزهایی که یاد می‌گیرند عمل نکنند.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن

دسته بندی: موفقیت و خودسازی

نویسنده: رولف دوبلی
مترجم: عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی، علی شهروز
ناشر چاپی نشر چشمه
سال انتشار: 1401
تعداد صفحات: 324

خلاصه: تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده است که یک اشتباه را بارها و بارها در زندگی خود تکرار کنید اما هیچگاه علت آن را ندانید؟! کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر بی‌نظیر و پرفروش رولف دوبلی درباره اصلاح تفکر و خطاهای شناختی با شما صحبت می‌کند و به این ترتیب مسیر زندگی‌تان را تغییر می‌دهد. این کتاب پرفروش که در سال 2014 برنده جایزه کتاب سال مدیریت CMI شده است، شکل جدید اندیشیدن و مواجهه با موقعیت‌های زندگی را به شما می‌آموزد.

کتاب چگونه کتاب بخوانیم

دسته بندی: آموزش

نویسنده: مارتیمرجی.آدلر-چارلز لینکن ون دورن
مترجم: محمد صراف تهرانی
ناشر: انتشارات به نشر
سال چاپ: 1396
تعداد صفحات: 425

خلاصه: خوانندگان می آموزند که چه موقع و چگونه می توان “کتاب را با جلد آن داوری کرد” ، ، انتقادی خواند ، و پیام نویسنده را از متن استخراج کرد. همچنین شامل دستورالعمل های مختلفی است که برای خواندن ژانرهای خاص از جمله کتابهای عملی ، ادبیات تخیلی ، نمایشنامه ها ، شعر ، تاریخ ، علم و ریاضیات ، فلسفه و آثار اجتماعی کارایی بالایی دارد.سرانجام نویسندگان یک لیست پیشنهادی و تست های متنی را ارائه می دهند و شما می توانید با استفاده از آنها میزان پیشرفت خود را در خواندن ، درک مطلب و سرعت مطالعه محاسبه کنید. 

کتاب سه‌شنبه‌ها با موری

دسته بندی: رمان

 نویسنده: میچ آلبوم
مترجم: سمیه جوادیان
ناشر: انتشارات یوشیتا
تعداد صفحه: 252 صفحه

خلاصه: می‌گویند هروقت شاگرد آماده باشد استاد از راه می‌رسد و این ملاقات دو بار برای میچ آلبوم اتفاق افتاد. اولین‌بار او موری شوارتز را در کالج ملاقات کرد، زمانی که بسیار جوان بود و سعی داشت مسیر خودش را در دنیا پیدا کند. موری شوارتز، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه، یکی از افراد مهم زندگی میچ آلبوم بود که اثر عمیقی بر افکار و زندگی او گذاشت اما در سال‌های پس از کالج، این ارتباط مانند بسیاری از آشنایی‌های اوایل جوانی فراموش شد. ما ابتدا با میچ آلبوم امروز آشنا می‌شویم، یک چهره رسانه‌ای با شغلی پردرآمد که دیگر به سال‌های دانشجویی‌اش شباهتی ندارد. اما دیدن مصاحبه موری با یک برنامه تلویزیونی باعث شد چیزی در وجود میچ آلبوم تغییر کند…

 
 

 

 

کتاب مدیریت خشم

دسته بندی: روانشناسی

نام نویسنده : دکتر ام.رایلی، دکتر مایکل اس.شاپ شایر، دکتر تیموتی سی.دورازو، دکتر توری ای.کمپل
مترجم کتاب : فرزانه رستگار
تعداد صفحات: 96 صفحه

خلاصه: این کتاب کار بمنظور استفاده افراد دخیل در دوره آموزشی روش گروهی مدیریت خشم برای افرادی که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و افراد تحت دوره معالجه سلامتی، روان طراحی شده است. شامل ۱۲ درس هفتگی جداگانه پیرامون روش مدیریت خشم گروهی بهمراه خلاصه ای از مفاهیم، اصلی تمرینهای بمنظور تکمیل تکالیف خانه و فضاهای خالی برای یادداشت در هر فصل می باشد. استفاده از این کتاب کار بعنوان ابزار کمکی در کنار دوره آموزشی ۱۲ هفتگی مدیریت خشم به شما در امر ارتقا دادن مهارتهای لازم برای موفقیت در اداره و کنترل ،خشم یاری خواهد رساند.

 
 

 

 

جاناتان مرغ دریایی

دسته بندی: روانشناسی

نام نویسنده : ربچارد باخ

مترجم کتاب : فرزانه رستگار

 خلاصه: کتاب جاناتان مرغ دریایی نوشته‌ی ریچارد باخ داستانی کوتاه درباره‌ی مرغی دریایی به نام جاناتان است که مثل بقیه‌ی مرغ‌های دریایی فکر نمی‌کند و به دلیل متفاوت بودن با سایرین از سوی همنوعان خود رانده می‌شود. این رمان معروف در گروه پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویوررک تایمز قرار دارد.

کتاب جاناتان مرغ دریایی (Jonathan Livingston Seagull) در سال 1970 نوشته شد و به ماجرای مرغ دریایی‌ای می‌پردازد که تمایل ندارد مانند بقیه زندگی کند و می‌خواهد که تندتر و بالاتر از دیگران پرواز کند. دیگر مرغ‌های دریایی چنین تغییری را دوست ندارند و او را از خود دور می‌کنند.

این رمان، داستانی تمثیلی است و به زندگی انسان‌ها و کشمکش درونی و بیرونی آن‌ها می‌پردازد. هر انسانی در قلب خود بر این باور است که منحصر به فرد می‌باشد و تمایل ندارد مانند سایرین باشد. چنین مسائلی درونمایه‌ی اصلی رمان جاناتان مرغ دریایی را تشکیل می‌دهد. از طرف دیگر می‌توان این داستان را ماجرای مرغ دریاییِ جوانی دانست که نمی‌خواهد مثل نیاکان خود باشد و کورکورانه از قوانین تبعیت کند. شاید این رمان به یادماندنی تلنگری برای شما باشد تا تعصبات بی‌معنی را کنار بگذارید و آزاد و رها همان‌طور که تمایل دارید، زندگی کنید.

شاید در نگاه نخست به نظر برسد که ریچارد باخ (Richard Bach) این کتاب معروف را برای کودکان و نوجوانان نوشته اما خواندن آن در هر سنی توصیه می‌شود و اقدامی شایسته است.

 
 

 

تسلس بخش های فلسفه

دسته بندی: فلسفه

نام نویسنده : آلن دوباتن

ترجمه:

عرفان ثابتی

 درباره کتاب:

کتاب «تسلی‌بخش‌های فلسفه» نوشته آلن دوباتن، نویسنده فیلسوف و مجری ساکن بریتانیا است. او در کتاب‌هایش موضوعات روزمره را به روشی فلسفی بررسی می‌کند. دوباتن در این کتاب می‌کوشد تا با استناد به آثار شش فیلسوف بزرگ راه‌حل‌هایی برای مشکلات روزمره خوانندگان ارائه کند. مخاطبان با خواندن این کتاب از سقراط می‌آموزند که عدم محبوبیت را باید نادیده انگاشت. سنکا به آنها کمک می‌کند تا بر احساس یاس و ناامیدی‌شان غلبه کنند و اپیکور چاره بی‌پولی‌ها و مشکلات مالی را پیش رویشان می‌گذارد. مونتنی راهنمای مناسبی برای درمان ناکارآمد‌های است؛ عشاق دل‌شکسته می‌توانند با خواندن آثار شوپنهاور تسلی خاطر یابند؛ و کسانی که در زندگی با سختی‌های زیادی روبرو هستند با نیچه همذات پنداری خواهند کرد. تسلی بخشی‌های فلسفه یکی از آخرین آثار آلن دوباتن است که تاکنون بیش از دویست هزار نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است.

 
 

 

کتاب جامعه سالم

دسته بندی: روانشناسی

 نویسنده: اریک فروم
مترجم: اکبر تبریزی
ناشر: انتشارات بهجت
تعداد صفحه: 416 صفحه

خلاصه: کتاب جامعه سالم، اثری نوشته ی اریک فروم است که نخستین بار در سال 1955 به چاپ رسید. یکی از علایق اصلی فروم، تحلیل ساختارهای اجتماعی و تأثیر آن ها بر سلامت روان افراد بود. فروم در این پژوهش جذاب، پا را فراتر می گذارد و می پرسد: «آیا یک جامعه می تواند مریض باشد؟» یافته های او نشان می دهد که جواب این سوال، مثبت است. این روانشناس بزرگ در کتاب جامعه سالم، به نقش کاپیتالیسم مدرن در ایجاد احساس بیگانگی در افراد می پردازد و جایگزین های تاریخی و معاصر آن را به بحث می گذارد. فروم در نهایت، ایده هایی جدید را به منظور سازمان دهی مجدد به اقتصاد، سیاست و فرهنگ ارائه می کند؛ ایده هایی که حامی سلامت روان افراد و همچنین نیاز اساسی ما انسان ها به عشق و آزادی هستند.